pogrzeby

Śmierć bliskiej osoby – jak postępować?

Śmierć członka najbliższej rodziny może zaskoczyć każdego z nas. W takiej sytuacji należy odłożyć na bok wzmagające się w nas emocje i podjąć konkretne działania. We wpisie postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie związane z pochówkiem zmarłego.

Pierwsze kroki

Zanim skontaktujemy się z zakładem pogrzebowym należy uzyskać tzw. kartę zgonu. W tym celu kontaktujemy się z lekarzem POZ, który opiekował się osobą zmarłą. Jeżeli nie jest to możliwe wzywamy lekarza pogotowia ratunkowego, który wstawi tzw. kartę zgonu. Jest ona niezbędnym dokumentem, który upoważnia zakład pogrzebowy do transportu zwłok do chłodni.

Karta jest również konieczna, aby uzyskać kartę zgonu i móc zgodnie z prawem rozpocząć jakiekolwiek działania związane z pożegnaniem bliskiej osoby. Gdy ciało zostało eksportowane można udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania karty zgonu. Kolejnym krokiem jest złożenie w ZUS lub w KRUS wniosku o zasiłek pogrzebowy.

Warto nadmienić, że usługi pogrzebowe oferowane przez wszystkie zakłady obejmują wszystkie wyżej wymienione formalności. Jeżeli więc nie czujemy się na siłach skorzystać można z pomocy domu pogrzebowego. Jednym z takich punktów jest Zakład Pogrzebowy „Kierpiec”, na którego stronie https://www.uslugi-pogrzebowe-kozy.pl/ znajdziemy najważniejsze informacje.

Organizacja pochówku

Oczywiście usługi pogrzebowe obejmują profesjonalną organizację pochówku. Niemniej jednak wiąże się to z wieloma decyzjami, które muszą być podjęte przez najbliższą rodzinę. Pierwszą kluczowa kluczową kwestią jest forma pożegnania. Zakład „Kierpiec” może zająć się organizacją zarówno pogrzebów religijnych (nie tylko katolickich), ale również i świeckich.

Kolejną ważną kwestią jest decyzja dotycząca zwłok. Aktualnie zgodnie zarówno w prawem państwowym, jak i kanonicznym wybrać można pomiędzy pochówkiem ciała lub prochów zmarłego. To, czy zdecydujemy się na kremację będzie miało wpływ na organizację m.in. mszy świętej (w przypadku pochówki katolickiego), jak i na dobór akcesoriów i dewocjonaliów.

One comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *