cmentarz radom

Radom – historia miasta cmentarzami znaczona

W chrześcijańskiej kulturze europejskiej cmentarze są miejscami otoczonymi szczególną czcią. Tutaj oddaje się hołd ludziom, którzy odeszli, a utrzymując groby w czystości, przyozdabiając je kwiatami i oświetlając światłem zniczy odwiedzający cmentarz bliscy wspominają swoich Zmarłych.

Radom to miejsce, które w szczególny sposób dba o nekropolie. Można się o tym przekonać odwiedzając największy Cmentarz Komunalny, cmentarz ewangelicki, rzymskokatolicki, prawosławny lub żydowski.

cmentarz

Historia Radomia na nagrobkach

Czytając epitafia w starej części cmentarza rzymskokatolickiego pochodzącego z XIX wieku, czy odczytując informacje z nagrobków na Cmentarzu Komunalnym dowiadujemy się wiele ciekawych rzeczy o mieszkańcach Radomia, którzy swoją codzienną pracą i działalnością budowali świetność miasta i tworzyli jego historię. Tu są mogiły znanych nauczycieli, sportowców, lekarzy, samorządowców, uczestników walk oraz dziesiątki tysięcy grobów zwyczajnych ludzi, którzy dla swoich rodzin byli wyjątkowi i najważniejsi.

Niezwykłym miejscem jest stary, zabytkowy cmentarz żydowski. Niemal zupełnie zniszczony doczekał się renowacji, a nowe lapidarium wykonano z macew znalezionych na terenie Radomia oraz w jego okolicach.

Dzień dzisiejszy

Współczesność niesie ze sobą wzrost liczby mieszkańców miasta, a to oznacza konieczność rozbudowy nekropolii. Zarówno cmentarz parafialny, jak i komunalny są wciąż powiększane. Na komunalnym jest już niemal 30 tysięcy grobów, w których spoczywają szczątki niemal 40 tysięcy osób, ale potrzeby rozrastającego się miasta są w tym zakresie wciąż, niestety, rosnące.

Aby spełnić tradycyjny obowiązek pogrzebania ludzkich szczątków do dyspozycji rodzin – organizatorów pogrzebów są liczne formy świadczące wysokiej jakości usługi pogrzebowe. Doświadczeni i odpowiedzialni pracownicy zakładów potrafią doskonale zaopiekować się rodziną, która straciła kogoś bliskiego, krok po kroku przeprowadzając ją przez skomplikowane procedury biurokratyczne oraz wspierając przy organizacji wyjątkowo uroczystej ceremonii pogrzebowej w dowolnym obrządku.

kwiaty na cmentarzu

Jaki zakład pogrzebowy w Radomiu wybrać?

Niewiele jest osób, które dokonują takiego wyboru za życia. W chwili śmierci bliskich najczęściej żal i rozpacz odbierają chęci do działania, a racjonalne myślenie jest czasem zaburzone. Warto w takiej chwili znaleźć zakład pogrzebowy, który na swojej stronie w sposób jasny objaśnia jak postępować po kolei, aby załatwić wszelkie formalności począwszy od uzyskania aktu zgonu od lekarza i w USC, poprzez ZUS, ubezpieczenia, parafię, aż do scenariusza ceremonii włącznie. Zakład pogrzebowy Apokalipsa, którego strona znajduje się tutaj posiada również całodobowy dyżur telefoniczny.

Firma świadcząca kompleksowe usługi pogrzebowe podaje zawsze dane kontaktowe, z których można korzystać całą dobę, a kompetentni i dyskretni pracownicy przedsiębiorstwa są w stanie załatwić w imieniu rodziny każdą sprawę.

Oprócz wszelkich usług związanych z wyborem miejsca, przygotowaniem grobu i zwłok do pochówku, zakupem trumny czy urny, zamówieniem mszy, nekrologów, kwiatów, transportem, organizacją konsolacji firmy pogrzebowe świadczą również usługi kamieniarskie oraz oferują całoroczną opiekę nad grobami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *