Pogrzeb dawniej i dzisiaj

W przeszłości, jeszcze za czasów naszych babć, praktykowano czuwanie nad zmarłym. To rodzina przejmowała na siebie obowiązek przygotowania zmarłego do pogrzebu. Dzisiaj praktyka ta została zastąpiona. Współcześnie to zakłady pogrzebowe przewożą zmarłego do chłodni, gdzie następnie zostanie przygotowany do ostatniego pożegnania.

Czuwanie nad ciałem

Taka zmiana nie wynika z nagłej zmiany mentalności ludzi. Jest to wynik możliwości, które współcześnie otrzymujemy. Pracownicy zakładów pogrzebowych pozostają stale dostępni pod całodobowym numerem telefonu. Dzięki czemu mogą pojawić się bardzo szybko w domu lub szpitalu. Po wystawieniu odpowiednich dokumentów, ciało może zostać przetransportowane do nowoczesnych chłodni. Ponadto zakłady pogrzebowe dysponują coraz nowocześniejszymi karawanami, które ułatwiają proces przetransportowania ciała z jednego miejsca do drugiego.

Nowe możliwości

Dawniej takich możliwości nie było. Zwłaszcza na wsiach lub w mniejszych miejscowościach, gdzie to rodziny musiały przejmować na siebie większość obowiązków. Dzisiaj wszystko to, zostało uproszczone. Warto pamiętać, że pogrzeb jest bardzo kruchym momentem w życiu każdego człowieka. Nie każda osoba miałaby psychicznie siłę na samodzielne przygotowanie bliskiego do pochówku. Takie działania obciążają bardzo psychicznie najbliższych. Profesjonalne zakłady pogrzebowe przejmują na siebie prawie wszystkie obowiązki. Rodzina jedynie przedstawia swoje oczekiwania dotyczące pochówku.

Kultura pogrzebu

To, co jest najbardziej widoczne to zmieniająca się kultura pogrzebu. Jeszcze w latach 80 zdarzały się historie, które dzisiaj dla większości pracowników domów pogrzebowych są nie do pomyślenia. Współcześnie większość zakładów pogrzebowych może pochwalić się bardzo dużą kulturą pogrzebu. Personel zawsze jest elegancko ubrany, trumnę zakopuje się, dopiero kiedy rodzina opuści miejsce pogrzebu. W przeszłości nie zwracano tak bardzo uwagi na emocje osób w żałobie. Dzisiaj wyjątkowym brakiem taktu jest zakopywanie trumny, kiedy nad grobem stoi jeszcze rodzina.

Takie małe szczegóły są ogromnie ważne i nadają pogrzebom bardzo dużej godności. Pogrzeby w przeszłości nie były nieempatyczne. Jednak współczesna świadomość psychologii człowieka, jak i możliwości technologicznych pozwalają na przeprowadzenie godnego pogrzebu, pełnego szacunku, który ułatwi rodzinom to ostatnie pożegnanie.

3 komentarze

  1. Faktycznie widać ogromną zmianę. Teraz do pogrzebów przykłada się ogromną wagę, widać to chociażby po ubiorze grabarzy. W latach 80 nie zwracano na to aż takiej uwagi. Bardzo ciekawy wpis 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *