cmentarz, opieka nad grobami

Pielęgnacja grobów w Poznaniu

Jedną z oznak naszej pamięci i szacunku do Zmarłego jest dbanie o miejsce Jego spoczynku. Wiele rodzin, zwłaszcza przed okresami świąt, skrupulatnie przykłada się do oczyszczenia i przyozdobienia pomnika swojego Bliskiego.

Często zmieniające się warunki pogodowe odciskają swoje piętno na pomniku. A gnijące kwiaty i wypalone znicze nie poprawiają jego wyglądu. Nieuprzątnięty grób nie musi oznaczać braku zainteresowania Bliskich, a najzwyklejszymi w świecie brakami możliwości.

Utarło się w naszej tradycji, żeby nie sprzątać kwiatów po pogrzebie przez miesiąc. Wiele osób, chociaż niekoniecznie przesądnych, dostosowuje się do tej starej i nietypowej zasady. Ten czas pozostawionych samych sobie kwiatów i zniczy sprawia, że grób Zmarłego w krótkim czasie wygląda bardzo nieestetycznie.

Pamięć

W pierwszym roku od pogrzebu bardzo rzadko zdarza się, aby Rodziny decydowały się na zakup pomnika. Pozostawione kwiaty i znicze, więc nie wpływają bezpośrednio na pomnik, ale mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. W przypadku, kiedy pomnik zostanie postawiony, a dekoracje przez długi czas nie będą uprzątnięte, pomnik może ulegać powolnemu niszczeniu.

Zakup nowego pomnika nie jest dla większości ludzi pochopna decyzją. Raz zakupiony pomnik może być postawiony na kilkadziesiąt lat. Chociaż każdy z nas widział niejednokrotnie pomniki pamiętające jeszcze początki XIX wieku. Najważniejsza jest tu jednak nie dbałość o pomnik, ale o pamięć swojego Bliskiego. A właśnie czystym pomnikiem okazujemy swoją troskę i tęsknotę.

Niestety nie każda osoba ma możliwość osobistego posprzątania pomnika. Powodów jest bardzo dużo. Może to być odległe miejsce zamieszkania, choroba lub chociażby obawa przed koronawirusem. W związku właśnie z panującym wirusem, wiele – zwłaszcza starszych osób – stara się ograniczyć wychodzenie i długie spacery w tłumne miejsca. A nie można tutaj zapomnieć o tym, że to właśnie cmentarze przed świętami są licznie odwiedzane.

Co więc zrobić w takiej sytuacji, kiedy osobiście nie możemy uprzątnąć zalegających liści, wypalonych zniczy i gnijących kwiatów?

Pielęgnacja grobów

Dom pogrzebowy w Poznaniu Universum oferuje kompleksowe czyszczenie nagrobków. Pracownicy tej firmy pogrzebowej doskonale wiedzą, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o Zmarłych. Dlatego w swoich usługach zapewnia mieszkańcom Poznania:

  • wyrzucenie zgniłych oraz zwiędłych kwiatów,
  • zapalenie nowego znicza,
  • konserwację płyty nagrobkowej,
  • uprzątnięcie liści z i koło grobu,
  • złożenie nowych kwiatów na grobie.

Każdy osoba potrzebująca pomocy w uprzątnięciu nagrobka, może liczyć na pomoc pracowników zakładu Universum w Poznaniu. Więcej o pielęgnacji nagrobków dostępnych jest na stronie internetowej zakładu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *