zakład pogrzebowy

Organizacja pogrzebów kiedyś i dziś

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zakłady pogrzebowe nie funkcjonowały od zawsze. Jest to instytucja stosunkowo nowa, która ma za zadanie ułatwić organizację pogrzebów, które za dawnych czasów organizowało się samodzielnie.

Za dawnych czasów pogrzeby wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj. Przede wszystkim śmierć była traktowana jako coś całkowicie normalnego, jedynie kolejny, ostatni już etap życia. Osoby starsze lub chore przygotowywały się do kresu życia, który miał dla nich być tak samo ważny, co narodziny. Jednocześnie przygotowywali oni bliskich na konieczność organizacji pogrzebu. Po śmierci zmarły przez trzy dni przebywał w domu, w specjalnie wyznaczonym do tego celu pokoju. Przez te dni w domu gromadziła się rodzina, spędzając czas na wspólnej modlitwie i wspominaniu zmarłego. W tych spotkaniach uczestniczyła też grupa kobiet, która śpiewała pieśni żałobne. Po upływie trzech dni zmarły transportowany był na cmentarz, gdzie dokonywało się pochówku.

Usługi pogrzebowe Warszawa

Dziś ceremonia pogrzebu wygląda całkowicie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W organizacji pogrzebu bierze udział zakład pogrzebowy, który w imieniu żałobnika załatwia wszystkie formalności związane z pogrzebem. Jest to wygodna usługa na miarę dzisiejszych czasów. Choć w niektórych rodzinach zachowała się część tradycji z dawnych lat – śpiewanie pieśni żałobnych, przygotowanie stroju na pogrzeb jeszcze przed śmiercią czy żegnanie się ze zmarłym poprzez pocałunek – większość osób poszła jednak z duchem czasu. I choć usługi pogrzebowe wykonuje się zgodnie z pewnym schematem, można je dowolnie modyfikować. Dzięki temu zakłady pogrzebowe umożliwiają kultywowanie tradycji pogrzebowej, która dla wielu rodzin jest niezwykle istotna.

usługi pogrzebowe warszawa

Wraz ze zmianami w organizacji pogrzebów, zmieniło się również postrzeganie śmierci. Coraz więcej osób obawia się kresu swojego życia, co jest też skutkiem malejącej popularności Kościoła. Ludzie przestają wierzyć w życie pozagrobowe, przez co śmierć jest dla nich powodem do strachu. Osoby chore i starsze nie przygotowują się do śmierci, a jedynie oczekują jej ze strachem, licząc na to, że nadejdzie jak najpóźniej. Śmierć nie jest już więc ważnym, nieodłącznym etapem życia, ale katastrofą dla całej rodziny. Przez to coraz więcej osób usiłuje unikać śmierci możliwie jak najdłużej. I choć medycyna stale się rozwija, prędzej czy później każdego spotka kres życia.

Nie ulega wątpliwości, że zakłady pogrzebowe są potrzebne i w dzisiejszych czasach niemalże niezbędne. Nie wyobrażamy sobie organizacji pogrzebu bez pomocy i wsparcia osób profesjonalnie się tym zajmujących. I choć ich obecność całkowicie zmieniła oblicze śmierci, są one bardzo ważne i w dużym stopniu ułatwiają formalności związane z pogrzebem.

Zobacz także jak zorganizować pogrzeb w Gliwicach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *