nagrobki

Nagrobki i pomniki cmentarne – świadectwo pamięci o tych, którzy odeszli

Od niepamiętnych czasów we wszystkich kulturach śmierć i ceremoniały z nią związane należały do istotnych elementów życia społecznego. Zmarłym oddaje się cześć poprzez uroczysty pochówek, a miejsce złożenia zwłok, czy prochów oznacza się. Takie oznaczone mogiły nazywane są nagrobkami. Nagrobki złożone z płyt i tablic oraz często przyozdobione rzeźbami nazywane są pomnikami. I słusznie – powodem ich powstania jest przecież pamięć o bliskich, którzy odeszli z tego świata.

Historia nagrobków

W czasach przedhistorycznych nagrobki usypywano z ziemi – były to kurhany, zawartość których dla archeologów jest bezcennym źródłem do opisywania dziejów przedpaństwowych. W tym czasie wznoszono również nagrobki megalityczne – majestatyczne kręgi kamienne lub pojedyncze głazy upamiętniały zapewne najważniejszych członków społeczności.

W czasach pierwszych cywilizacji wielcy i bogaci tamtego świata znajdowali spokój wieczny w piramidach i mastabach (Egipt), w mauzoleach albo w grobach ze stelami i tolosami (Grecja), w sarkofagach i kapliczkach (Rzym).

Średniowiecze przynosi zmianę. Nagrobki przyjmują formę kamiennej płyty z krzyżem. Nagrobki umieszczone w kościołach miały bogatszą oprawę i często sarkofagi.

W renesansie lubowano się w pięknie rzeźbionych w marmurze nagrobkach przyściennych. Tego typu wielopiętrowe nagrobki powstawały również w kolejnych epokach.

Od klasycyzmu do dnia dzisiejszego oznaczenia mogił są znacznie skromniejsze. Najczęściej to granitowa płyta oraz tablica z napisami.

pomniki

Pomniki naszych czasów

Wizyty na cmentarzach w różnych państwach znajdujących się w kręgu kultury chrześcijańskiej przynoszą podobne refleksje: chrześcijanie otaczają szacunkiem i czcią nie tylko swoich zmarłych, ale również podobnie traktują miejsca ich pochówku. Estetyczne nagrobki, czyste i zadbane są często odwiedzane przez rodziny. Uroczyście obchodzone święta ku czci zmarłych, to również często okazja do spotkań rodzinnych przy grobach. Nic więc dziwnego, że tak dbamy o cmentarze.

Nagrobki wykonane są głównie z naturalnego kamienia: granit, piaskowiec i marmur spotyka się najczęściej. Ostatnio stawia się również kompozytowe nagrobne pomniki. Opinie na ich temat są rozbieżne. Wielu klientów nie ma zaufania do jakości płyt nagrobnych wykonanych z materiału importowanego z Chin, więc polski granit na długo pewnie pozostanie podstawowym materiałem używanym w zakładach kamieniarskich.

Nagrobki i pomniki – ceny

Na cenę nagrobków ma wpływ wiele czynników:
1. Wielkość i rodzaj pomnika. Groby mogą być ozdobione nagrobkami pojedynczymi lub podwójnymi. Mniejszą ilość materiału zużyje kamieniarz na grób dziecka oraz na nagrobek urnowy, którego zasadniczym elementem jest tablica.
2. Rodzaj materiału – kamień naturalny jest drogi. Granit w kolorze szarym kosztuje mniej, niż kremowy piaskowiec, a ten z kolei jest tańszy od marmuru.
3. Kształt pomnika – prostota jest tańsza, wymyślne kształty wykonywane zgodnie z projektem zamawiającego wymagają wielu godzin pracy oraz wielkiej precyzji, stąd koszty ich produkcji są bardzo wysokie.
4. Rodzaj i wielkość napisów.
5. Elementy dodatkowe – rzeźby, fotografie, wazony, skrzynie na kwiaty, chodniki, ławki itp.

Aby dokładnie zorientować się co do kosztów postawienia nagrobka najlepiej zasięgnąć informacji w miejscowym zakładzie kamieniarskim czy zakładzie pogrzebowym, który ma w swojej ofercie usługi kamieniarskie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *