cmentarz komunalny w Radomiu

Cmentarz Komunalny w Radomiu

Cmentarz Komunalny w Radomiu przy ulicy Ofiar Firleja 45 działa od 1975 roku. Nekropolia powstała w wyniku zapotrzebowania na nowe miejsce pochówków, w wyniku malejących miejsc na cmentarzu przy ulicy B. Limanowskiego. Do dzisiaj cmentarz jest aktywny, a na jego terenie zakłady pogrzebowe w Radomiu organizują ceremonie pogrzebowe.

Cmentarz w Radomiu – historia

Początkowo teren cmentarza wynosił 25 ha, a jego projekt został zaprojektowany w latach 60, XX wieku. Autorem projektu był inż. arch. Ryszard Rodak. Już w początkowej fazie projektów przemyślano miejsce na chłodnie, zaplecza, kaplicę, w której mogą odbywać się ceremonie pogrzebowe wszystkich wyznań. Po zmianie ustroju w państwie rozpoczęto powiększać cmentarz, a jego powierzchnia została zwiększona o 4 ha, chociaż powierzchnia cmentarza ma się ciągle powiększać.

Na terenie cmentarza znajduje się pomnik wykonany z pięciu brył i trzech krzyży, który został wykonany zgodnie z projektem Macieja Paterkowskiego. Jest to symbol pamięci po zamordowanych osobach przez oprawców hitlerowskich w latach 1940-1945 w masowych egzekucjach. Na cmentarzu spoczywa 15 tysięcy osób, o których tragedii informuje tablica pamiątkowa.

Nagrobki na cmentarzu komunalnym w Radomiu

Na terenie cmentarza w latach 80 dominowały pomniki wykonane z lastryko. Ponieważ ten materiał był jedynym dostępnym tworzywem, z którego można było wykonywać pomniki. Po roku 1989 zaczęło pojawiać się coraz więcej firm kamieniarskich. To zaskutkowało pojawieniem się również nowych materiałów, jakimi był marmur oraz granit. Tym samym cmentarz komunalny w Radomiu stał się miejscem, które wyróżnia się jakością oraz estetyką pomników.

Wyszukiwarka pomników

Cmentarz komunalny w Radomiu oferuje również wyszukiwarkę. Dzięki aplikacji każda osoba po wpisaniu imienia i nazwiska Zmarłego może uzyskać informacje o dokładnym miejscu pochówku. Dzięki temu rozwiązaniu każda osoba w szybki i intuicyjny sposób może znaleźć grób.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *